Tel Örgü

 

Tel Örgü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Özel mülkiyet alanlarında, spor sahalarında (basketbol, voleybol, futbol, tenis kortları) , güvenlik önlemi alan bölgelerin çevresi gibi yerlerde genel olarak tel örgü işlemi uygulanmaktadır. Düz olan galvenizli tel, belirli ölçülerde sarmal bir şekilde makinelerde örülmektedir.. Kullanılan örgünün aralıkları, hangi amaç  için kullanılacaksa ona göre ayarlanır. Örneğin 40×40 mm, 50×50 mm, 60×60 mm göz aralığı gib.

Galveniz örgü telleri, sadece direk olarak uygulanabildiği gibi; tel üzerine Pvc kaplı olarak da yapılmaktadır.. Bu uygulama daha çok spor sahalarında (halı sahalarda)  ve çevre düzenlemeleri yapılan yerlerde kullanılır.

Tel Örgü Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tel örgü yaptırırken öncelikle kullanılacağı alan göz önünde bulundurulmalıdır. Buna göre tellerin kalınlığı, göz aralıkları ölçüleri ve örgü yapılacak telin kalitesi ilk dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alır. Örneğin; Bir halı sahanın çevresinin tel örgü ile kontrol altına alınması için; örgünün 3,5 mm kalınlığında, galveniz tel üzerine PVC kaplı 50×50 mm göz aralığında olmalıdır. Bu göz aralığı tenis kortlarında farklıdır. Buna göre tenis kortlarda genelde 40×40 mm göz aralığı uygulanır. Tel örgü bu kullanılan alana göre dokunur ve  örgü yüksekliği ise, genelde bu tip sahalarda 6 metre olarak dokunur.

 

PVC ve Galveniz Tel Örgünün Özellikleri

Galveniz kaplı tel örgülerin, PVC kaplı olarak zeminde kurulan beton ve demir direkler ile bağlanmasıyla alanın oluşumu sağlanır. Kaliteli ve dayanıklı bir tel örgü için; örgülerin uzun ömürlü, paslanmayan, her ölçüye ayarlanabilecek, farklı hava koşullarına uyum sağlayabilecek ve dayanıklı bir yapıda olması gerekmektedir. Bu tür kaliteli teller, diğerlerine oranla daha yüksek fiyatlardan uygulanır. Pvc kaplanmayan, üzerinde galveniz olmayan teller ise; kalitesiz ve ucuzdur. Kötü hava şartlarında paslanma gibi bir durum olacağı için tavsiye edilmemektedir.

Tellerin kalınlığı milimetrik özelliklerde kullanılır. Örneğin, tel kalınlığı 1,5 mm, 2 mm ve 3 mm gibi… Sadece galveniz kaplı olarak kullanılan bu tür tel örgüler; çiftliklerin, inşaat alanlarının, arsaların, girilmesi yasak olan bölgelerin ve orman koruma bölgelerinin etrafının çevrilmesinde kullanılmaktadır.

adana tel örgü firmaları
Tıkla Ara!
Harita Yerimiz
adana rent a car